geǧəmē λu n̓ əmokola

Chief & Council

The role of the Wei Wai Kum First Nation Council is to serve the community through strong, transparent and accountable leadership. Council is made up of eight members: the Chief and seven Councilors. Chief and Council work to deliver effective and efficient programs, businesses and services while respecting our Nation’s culture and traditions.

Council members serve four-year terms. They are elected on a staggered basis, i.e., four are elected every two years.

Jim Henderson

2nd Term on Council

Elected Councillor: Feb 2021

Current Term Ends: Feb 2025

Portfolios:

jimhenderson@weiwaikum.ca

Linda Campbell

Elected Councillor: Feb 2019

Current Term Ends: Feb 2023

Portfolios:

lindacampbell@weiwaikum.ca

Chief Christopher Roberts

1st Term on Council

Elected Councillor: Feb 2019

Elected Chief Councillor: Feb 2019

Current Term Ends: Feb 2023

Portfolios:

  • Governance
  • Treaty
  • Economic Development
  • Finance
ChrisRoberts@WeiWaiKum.ca

Kimberly Puglas

1st Term on Council

Elected Councillor: Feb 2021

Current Term Ends: Feb 2025

Portfolios:

Bob Pollard

1st Term on Council

Elected Councillor: Feb 2021

Current Term Ends: Feb 2025

Portfolios:

Shelly Haunch

2nd Term on Council

Elected Councillor: Feb 2019

Current Term Ends: Feb 2023

Portfolios:

  • Housing
  • Community Services
  • Alternate for Health, Fisheries and Economic Development
ShellyHaunch@WeiWaiKum.ca

Tony Roberts Jr.

2nd Term on Council

Elected Councillor: Feb 2021

Current Term Ends: Feb 2025

Portfolios:

  • Fisheries
  • Land Code and Management 
  • Alternate for Social and Recreation, Language and Culture, Treaty and Economic Development
TonyRoberts@WeiWaiKum.ca

Lorraine Henderson

1st Term on Council

Elected Councillor: Feb 2019

Current Term Ends: Feb 2023

Portfolios:

lorrainehenderson@weiwaikum.ca